با استفاده از قابلیتی به نام BitLocker  که اولین بار در ویندوز 7 دیده شد و سپس در سری بعد ویندوز های 8 و 10 نیز ارائه گردید می توانید داده های خود را که در حافظه قابل حمل ذخیره کرده اید رمزدار کنید.در ادامه این آموزش نحوه رمزگذاری بر روی این حافظه های قابل حمل را خواهید آموخت.


برای رمز دار کردن فلش مموری یا حافظه قابل حمل مراحل زیر را انجام دهید.

گام اول: در ابتدا باید به ابزار BitLocker دسترسی پیدا کنید. برای این کار ابتدا از منوی Start در ویندوز 8 به Control Panel بروید. و با تغییر نمایش آیکون های این صفحه، از گوشه بالا سمت راست به Large icon یا Small icon و جستجو در میان تنظیمات برروی ابزار BitLocker کلیک کنید.

گام دوم
بعد از کلیک برروی  آیکون ابزار BitLocker Drive Encryption به صفحه ای منتقل می شوید که لیستی از درایوهای شما را دارد و در مقابل هر یک  از آنها عبارت  Turn On BitLocker موجود است. با این وجود باید ابتدا درایو مورد نظر خود را که می خواهید رمزگذاری شود انتخاب کنید وبرروی گزینه Turn On BitLocker مقابل به آن درایو کلیک کنید.

گام سوم
در گام سوم  به صفحه ای دیگری رو به رو می شوید که از شما می خواهد تا یکی از روش های  رمزگذاری را انتخاب کنید. برای رمز گذاری برروی درایو مورد نظر باید تیک گزینه اول یعنی Use a password to unlock the drive را انتخاب کنید. در کادر خالی اول رمز عبور خور را وارد کنید. در کادر دوم نیز  رمز را تکرار کنید. وبرای ادامه مراحل  Next را کلیک کنید.


گام چهارم
همانطور که می دانید احتمال فراموش کردن رمز عبور وجود دارد و اگر رمز عبور را به خاطر نداشته باشیم به منزله از دست دادن اطلاعات آن درایو است به همین دلیل این ابزار  امکان بازیابی رمز عبور را برای کاربر فراهم نموده است. در بخش بعدی ویندوز از شما درخواست می کند تا بازیابی این رمز عبور را به یکی از روش های معرفی شده ذخیره کنید. گزینه های موجود عبارتند از:

Save the recovery key to USB Flash drive : این گزینه اطلاعات بازیابی را در داخل یک حافظه فلش ذخیره می کند.
Save the recovery key to a file : با انتخاب این گزینه اطلاعات بازیابی را در فایلی ذخیره می کنید.
Print the recovery key : این گزینه اطلاعات و روش بازیابی را توسط چاپگر چاپ می نماید.

به انتخاب خود  می توانید یکی از سه گزینه موجود در فوق را انتخاب کرده و پس از ذخیره سازی اطلاعات بازیابی گزینه Next را انتخاب کنید تا به مرحله بعد منتقل شوید.

 

گام پنجم
برای شروع رمزگذاری برروی  درایو مورد نظر شما، ابزار BitLocker از شما تایید می خواهد که در این مرحله باید برروی گزینه Start Encrypting کلیک کنید. تا رمز گذاری آغاز شود. در این مرحله باید به  چند نکته توجه کرد  اول اینکه براساس حجم اطلاعات درایو مدت زمان رمزگذاری مشخص می شود.  نکته دیگر این ست که  نباید به هیچ وجه در هنگام  رمزگذاری پنجره ی مربوطه به رمزگذاری ابزار  BitLocker را ببندید زیرا باعث  از بین رفتن اطلاعات درایو می شود. پس تا پایان عملیات صبر کنید.

گام ششم
در پایان کار پنجره ای با پیغام اتمام عملیات رمزگذاری نمایش داده می شود.

 

تاریخ ثبت:۹۵/۷/۲۵ نویسنده : وحید بازدید: 1258نفر
join instagram